Quantum Break forsinket til 2016

Skrevet af: Palle Havshøi-Jensen - 2. april 2015 - kl. 15:39
Del denne artikel:
13 2

Dette er desværre ikke en aprilsnar; Microsoft har rykket Quantum Break fra finske Remedy til en udgivelse engang i 2016.

Quantum Break udvikles af finske Remedy, som nok er bedst kendt for de originale Max Payne spil og Alan Wake. Spillet var oprindeligt planlagt til udgivelse i 2014, før det blev rykket til 2015 - og nu kun fire måneder inde i 2015, er spillet rykket til engang i 2016.

Selv om det er ærgerligt, så er det faktisk ikke så overraskende, for Remedy har det med at bruge den tid som de skal bruge, for at lave deres spil færdige og Quantum Break er vanvittigt ambitiøst, blandt andet fordi det på en eller anden måde er vævet sammen med en tv-serie.

Microsoft forsøger dog at berolige os med, at der er masser af stærke spil til Xbox i løbet af 2015, med blandt andet Halo 5: Guardians, Fable Legends, Forza Motorsport 6 og det eksklusive Rise of the Tomb Raider.

Se de seneste Quantum Break trailere i vores videoarkiv her
Log ind og stem
2
Der er 2 brugere som med til at gøre Xboxlife et bedre sted, ved at vurdere vores indhold.
Del denne artikel:
Kommentarer
Du skal være logget ind for at kunne læse og skrive kommentarer.