I går blev årets Video Game Awards afholdt, og det blev giganternes kamp. Slaget stod i mellem GTA San Andreas, HALO 2 og Half-life 2.
Opmærksomheden var naturligvis samlet om prisen for årets spil, hvor de 3 ovenstående alle var nominerede. Her var det, ikke overraskende, GTA San Andreas som blev den store i den duel.
Halo 2 fik dog prisen for bedste 1. persons spil og bedste design.
Half-life 2 måtte "nøjes" med prisen for bedste grafik.
Det meget omtalte spil Fable, som mange troede ville blive et af årets bedste spil, var kun nomineret i en kategori. Det var bedste rollespil og det vandt da også denne pris.
De resterende vindere (og tabere) kan ses her:
GAME OF THE YEAR
Burnout 3: Takedown (Electronic Arts)
Grand Theft Auto: San Andreas (Rockstar Games)(vinder!)
Half-Life 2 (Vivendi Universal Games)
Halo 2 (Microsoft Game Studios)
Metal Gear Solid 3: Snake Eater (Konami)
BEST GAME BASED ON A MOVIE
The Chronicles of Riddick: Escape From Butcher Bay (Vivendi Universal Games)(vinder!)
GoldenEye: Rogue Agent (Electronic Arts)
Spider-Man 2 (Activision)
Star Wars: Battlefront (LucasArts)
BEST PERFORMANCE BY A HUMAN-FEMALE
Brooke Burke - Need for Speed Underground 2 (Electronic Arts)(vinder!)
Judi Dench - Goldeneye: Rogue Agent (Electronic Arts)
Carmen Electra - Def Jam: Fight For New York (Electronic Arts)
Jennifer Garner - Alias (Acclaim)
Heidi Klum - James Bond 007: Everything or Nothing (Electronic Arts)
BEST PERFORMANCE BY A HUMAN-MALE
Vin Diesel - The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay (Vivendi Universal Games)
Hugh Jackman - Van Helsing (Vivendi Universal Games)
Samuel L. Jackson - Grand Theft Auto: San Andreas (Rockstar Games)(vinder!)
Christopher Lee - GoldenEye: Rogue Agent (Electronic Arts)
Tobey McGuire - Spider-Man 2 (Activision)
HOTTEST VIDEO VIXENS
Tina Armstong - Dead or Alive Ultimate (Tecmo)
Carmen Electra- Def Jam: Fight For NY (Electronic Arts)
BloodRayne - BloodRayne 2 (Majesco Games)(vinder!)
Luba Licious - Leisure Suit Larry: Magda Cum Laude (Vivendi Universal Games)
Rachel Teller (played by Brooke Burke) Need for Speed Underground 2 (Electronic Arts)
BEST DRIVING GAME
Burnout 3: Takedown - (Electronic Arts)(vinder!)
NASCAR 2005: Chase for the Cup - (Electronic Arts)
Need For Speed Underground 2 - (Electronic Arts)
BEST SPORTS GAME
ESPN NFL 2K5 (Sega)
Madden NFL 2005 (Electronic Arts)(vinder!)
NBA Ballers (Midway)
Tiger Woods PGA Tour 2005 (Electronic Arts)
Tony Hawks Underground 2 (Activision)
BEST FIGHTING GAME
Def Jam: Fight For New York (Electronic Arts)
Dead or Alive Ultimate (Tecmo)
Fight Night 2004 (Electronic Arts)
Mortal Kombat: Deception (Midway)(vinder!)
WWE: Smackdown! vs. Raw (THQ)
BEST ACTION GAME
Grand Theft Auto: San Andreas (Rockstar Games)(vinder!)
Metal Gear Solid 3: Snake Eater (Konami)
Ninja Gaiden (Tecmo)
BEST FIRST PERSON ACTION
Doom 3 (Activision)
Far Cry (Ubisoft)
Halo 2 (Microsoft Game Studios)(vinder!)
Half-Life 2 (Vivendi Universal Games)
Unreal Tournament 2004 (Atari)
BEST SONG IN A VIDEO GAME
Chingy I Do Need for Speed Underground 2 (Electronic Arts)
Green Day American Idiot Madden NFL 2005 (Electronic Arts)(vinder!)
Jimmy Eat World - Pain Tony Hawks Underground 2 (Activision)
Terror Squad -Lean Back- Need for Speed Underground 2 (Electronic Arts)
Will I Am GO NBA Live 2005 (Electronic Arts)
BEST SOUNDTRACK
GoldenEye: Rogue Agent (Electronic Arts)
Grand Theft Auto: San Andreas (Rockstar Games) (vinder!)
Halo 2 (Microsoft Game Studios)
Katamari Damacy (Namco)
Madden NFL 2005 (Electronic Arts)
DESIGNER OF THE YEAR
Sam Houser and Rockstar North, for GTA: San Andreas (Rockstar Games / Rockstar North)
Tomonobu Itagaki and Team Ninja, for Ninja Gaiden (Tecmo / Team Ninja)
Jason Jones and Bungie Studios, for Halo 2 (Microsoft Game Studios / Bungie Software)(vinder!)
Hideo Kojima for Metal Gear Solid 3: Snake Eater (Konami / KCEJ)
Alex Ward and Criterion, for Burnout 3: Takedown (Electronic Arts / Criterion)
MOST ADDICTIVE GAME- VIEWERS CHOICE
Burnout 3: Takedown (Electronic Arts)(vinder!)
City of Heroes (NCsoft)
Donkey Konga (Nintendo)
Katamari Damacy (Namco)
The Sims 2 (Electronic Arts)
BEST GAMING PUBLICATION-FAN FAVORITE
Electronic Gaming Monthly (EGM)
Game Informer (vinder!)
Official Playstation Magazine
Official Xbox Magazine
GMR
BEST GAMING WEB SITE-FAN FAVORITE
www.1up.com
www.gamespot.com (vinder!)
www.gamespy.com
www.ign.com
www.shacknews.com
BEST MILITARY GAME
Call of Duty: Finest Hour (Activision)(vinder!)
Conflict: Vietnam (Global Star Software)
Full Spectrum Warrior (THQ)
Rome: Total War (Activision)
Warhammer 40,000: Dawn of War (THQ)
BEST PC GAME
Doom 3 (Activision)
Half-Life 2 (Vivendi Universal Games)(vinder!)
Rome: Total War (Activision)
The Sims 2 (Electronic Arts)
BEST WIRELESS GAME
CBS Sportsline Baseball 2004 (Mforma)
Jamdat Sports NFL 2005 (Jamdat Mobile)
Might and Magic (Ubisoft Gameloft)(vinder!)
National Treasure (Starwave)
BEST GRAPHICS
Doom 3 (Activision)
Half-Life 2 (Vivendi Universal Games)(vinder!)
Halo 2 (Microsoft Game Studios)
Ninja Gaiden (Tecmo)
BEST NEW TECHNOLOGY
Half-Life 2 engine (Vivendi Universal Games / Valve)
Nintendo DS (Nintendo) (vinder!)
NVIDIA GeForce 6800 (NVIDIA)
Spherex XBOX 5.1 Surround Sound System (Spherex Inc.)
BEST HANDHELD
Astro Boy: Omega Factor (Sega)
Mario Golf: Toadstool Tour (Nintendo)
Metroid: Zero Mission (Nintendo)(vinder!)
Pokemon FireRed Version (Nintendo)
BEST MASS MULTI-PLAYER GAME
City of Heroes (NCsoft)(vinder!)
Everquest II (Sony Online Entertainment)
Final Fantasy XI (Square Enix)
BEST RPG
The Bards Tale (InXile Entertainment)
Fable (Microsoft Game Studios)(vinder!)
Shin Megami Tensei: Nocturne (Atlus Co.)
X-Men Legends (Activision)